ROR LASSI HEM EN MEDALJ I OS?
I OS i Beijing nådde roddaren Lassi Karonen final, nu satsar han för att ta medalj i London 2012. Med i satsningen som huvudsponsor är Hotel Dalecarlia. Lassi kommer från bygden och är starkt förknippad med Dalarna, precis som vårt hotell. Han är ett föredöme som idrottsman och människa och kommer glädja våra konferensgäster med intressanta föreläsningar. Även hans tränare Per "Piggen" Andersson, läkare och GIH-utbildad, kommer att erbjuda föreläsningar. Lassi och Per kommer att använda hotellets anläggning för fystester och annat när de är på hemmaplan.
Håll ögonen öppna! Det kanske är en blivande OS-medaljör som tränar jämte dig.
Föreläsningar
Lassi och hans tränare Per Pliggen Andersson, läkare i det civila, erbjuder tillsammans med Hotel Dalecarlia olika föreläsningspaket.
Några exempel (innehållet kan skräddarsys efter önskemål):
- OS i Peking, erfarenheter från några händelserika dygn.
- Lassi Karonen, resan från 26-årig elitmotionär till 32-årig OS-finalist
- Utveckling en konsekvens av långsiktighet
- Att formulera målsättningar, Optimal prestation vid rätt tillfälle
- Mission London 2012
- Friskvårdsmodell uppbyggd utifrån en medicinsk bas med inspiration från elitidrotten
- Rehabilitering utifrån erfarenheter från elitidrotten
PRESSINFORMATION
Hotel Dalecarlia sponsrar OS-roddaren Lassi Karonen
Hotel Dalecarlia i Tällberg är ny huvudsponsor till Lassi Karonen, roddaren som i augusti nådde OS-final i Peking.
Avtalet är skrivet på fyra år och sträcker sig över OS i London 2012.
Lassi kommer från bygden och är ett föredöme som idrottsman och människa, en utmärkt ambassadör, säger Katrin Strandell, vd på Dalecarlia. Vi vill gärna vara med och stötta Lassi i hans ambitioner att ta medalj i OS i London 2012. Vi vet att han är en stor idrottsman som kan ta ytterligare steg i sin utveckling. Det känns jätteroligt att få vara med på den här resan som ju också innehåller ett antal VM och världscuptävlingar. Precis som Lassi är vårt hotell förknippat med Dalarna och vi har goda förhoppningar om att vårt varumärke kommer att bli ännu mer känt genom detta avtal.
En central del i avtalet är kopplat till Dalecarlias konferensverksamhet, där Lassi och hans tränare Per ”Pliggen” Andersson (läkare och GIH-utbildad) från och med 2009 kommer att erbjuda hotellets konferensgäster olika föreläsningspaket.
Tack vare dessa två ytterst professionella aktörer, som verkligen signalerar kraft och power, sätter vi en extra guldkant på vår redan omfattande och uppskattade konferensverksamhet. I vår sponsring av Lassi manifesteras den stora satsning som hotellet nu gör på olika områden.
Vi har precis som Lassi höga målsättningar med vår verksamhet och det ska bli jättekul att ro mot nya mål tillsammans!
Det känns helt rätt att jobba nära en lokal sponsor som Hotel Dalecarlia, säger Lassi Karonen, som är född och uppväxt i Djura i utkanten av Leksand. Extra roligt är att Dalecarlia är en anläggning med en tydlig spa- och hälsoprofil. Tack vare detta kommer vi att kunna använda deras anläggning till olika fystester med mera när vi är på hemmaplan. Dessutom blir hotellet en naturlig samlingspunkt för de olika aktiviteter vi planerar för hela sponsorfamiljen under resan fram till OS i London 2012.

