HOTELLPAKET

Julfirande 3 dygn 2026

Beskrivning:

Den bästa gåvan av alla är tid för glädje och njutning. Vi på Dalecarlia erbjuder varje år ett julfirande med hög kvalité där vi tar hand om allt det praktiska. Vårt kök lagar, planerar och förbereder middagar, julbord och gottebord samtidigt som vårt spa står redo att få ta hand om er med behandlingar, pooler och flera bastur.

Vi erbjuder ett spännande julprogram där ni själva väljer vilka aktiviteter ni deltar på, allt från läsning av evangeliet, midnattsmässa, julpyssel, godistillverkning och rimstuga. Ni slipper stress och förberedelser för här finns hemlagad julmat, flammande marschaller och sprakande brasa att njuta av. Glögg och pepparkakor väntar vid ankomst självklart visar vi Kalle Anka på TV och dansar tillsammans kring granen och ett besök av tomten.

PRIS 3 DYGNSPAKET

Helpension 7675 :- per person i standarddubbelrum i den äldre delen
Helpension 7975 :- per person i superiordubbelrum med utsikt mot skog och mark
Helpension 8425 :- per person i deluxedubbelrum med utsikt mot Siljan
Helpension 8725 :- per person i premiumdubbelrum, nyligen renoverat med dubbelsäng och utsikt mot Siljan
Helpension 9025 :- per person i etagesvit, rymligt rum i etage med trappa upp till sängarna och utsikt mot Siljan


Extrabädd vuxen – från 6250 kr helpension
Barn/Ungdom upp till 13 år inkl måltider enligt ovan men halva portioner – från 2240 kr
Barn 0-4 år i delad bädd, obs inga måltider inkluderade – gratis.

I paketet ingår:

-3-rätters middag på ankomstdagen
-Julbord på julafton inkl stort gottebord
-Julbuffé med gröt och skinksmörgås på julaftonskvällen
-Lunchbuffé på juldagen
-3-rätters middag på juldagen
-Entré till vårt Spa vid 3 tillfällen (slottid förbokas med spa). Lån av handduk ingår för alla
För de vuxna ingår även lån av Sparock (samma rock används under hela vistelsen) samt tofflor som man får ta med sig hem sen
-Frukost alla dagar
-Logi 3 nätter
-Underhållning
-Glögg och pepparkakor

Utforska andra hotellpaket:

En mysig inomhuslounge med stoppade fåtöljer, stenvägg, dekorativa vaser och en lång öppen spis. Två personer kopplar av mot stora fönster med vacker utsikt över solnedgången.

Spa-paket med middag

Något att längta till – en avkopplande vistelse hos oss och vårt spa med hela 1 500 kvm njutning. Spaentré, lån av badrock, handduk och tofflor att ta med hem.

Visa boende

Vardagslyx

Vardagslyx – fly vardagen till ett riktigt bra pris! Njut av en utsökt 2-rätters middag, där du själv väljer dina favoriter från vår à la carte-meny. Koppla av med hela

Visa boende

KONTAKT

KÖP PRESENTKORT

SV | ENG